Kim jesteśmy?

Geneza AKADEMII

Stowarzyszenie Akademia Szermierki rozpoczęło swoją działalność w 2008 roku. Klub powstał z inicjatywy  reprezentantki kadry olimpijskiej – Monika Maciejewskiej oraz działalności byłych szermierzy, członków kadry narodowej olimpijczyka. Przy poparciu Polskiego Związku Szermierczego oraz sympatyków tej jakże pięknej dyscypliny sportu nasza działalność rozwija się coraz dynamiczniej. Obecnie funkcjonują dwie młodzieżowe grupy wiekowe i sekcja dorosłych.
W październiku 2009 roku, zorganizowane przez naszą Akademię Międzynarodowe Mistrzostwa Warszawy oraz Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski, zyskały poparcie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Gośćmi honorowymi byli Mistrzyni Świata P. Danuta Dmowska – Andrzejuk i sekretarz generalny Polskiego Związku Szermierczego P. Jacek Słupski.
Nasza Akademia Szermierki zyskuje coraz większą popularność i przychylność wybitnych przedstawicieli środowiska szermierczego jak i innych grup kulturalno – oświatowych.

SPECJALIZACJA

Specjalizujemy się w sztuce fechtunku we florecie i szpadzie. Dla wszystkich grup wiekowych.

Szpada sportowa

Jedna z 3 rodzajów broni białej, zaliczana do broni kolnych, gdzie polem trafienia jest całe ciało szermierza (od maski aż po buty). Jest to rodzaj broni, który charakteryzuje się niezwykłą szybkością oraz walecznością, w którym nie liczy się, kto pierwszy rozpoczął natarcie, ale kto wcześniej osadził koniec broni na polu trafienia, powodując zapalenie się lampy rejestrującej trafienie. Zasady walki, w przeciwieństwie do zasad umownych, takich jak floret czy szabla, w niemałym stopniu odzwierciedlają specyfikę walki ostrą bronią. Zasada jest jedna – kto pierwszy ten lepszy. Szpada sportowa jest jedną z trzech konkurencji olimpijskich.
 

Floret

Jest to broń biała sportowa, zaliczana do broni kolnych. Niezwykle dynamiczna i szybka konkurencja, w której zasady walki są umowne, z tzw. konwencją pierwszeństwa natarcia, i zawsze wymagające analizy sędziego. Polem trafienia jest tylko tułów szermierza (przód i plecy) który dokładnie wyznacza zakładana również na strój szermierczy kamizelka elektryczna rejestrująca trafienia. Obecnie floret obok szpady i szabli sportowej jest jedną z konkurencji szermierki olimpijskiej.
Scroll to Top